Digitalizacja zasobów kulturowych Krainy Wielkich Jezior...

22.01.2019

Działanie dofinansowanie ze środków pozostających w dyspozycji Ministra Kultury i  Dziedzictwa Narodowego  - program KULTURA CYFROWA 2018

Całkowity przewidywany koszt realizacji zadania   - 162090,00 zł

a) w tym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury121 552,00 zł

b) ze środków Miasta Giżycka – 40 538,00 zł

 

Opis zadania

 

Na potrzeby GAC zostanie zaprojektowana pełna identyfikacja graficzna wraz z logo pracowni, kolorystyką i księgą znaków.

Grafika platformy internetowej będzie prosta i przyjazna odbiorcy, do stylizacji zostaną wykorzystane kaskadowe arkusze stylów (CSS). Interfejs i struktura będą podporządkowane zapewnieniu łatwości poruszania się i odbioru treści przez użytkowników (UX).

Platforma od strony informatycznej będzie się składała z dwóch podstawowych elementów: witryny internetowej oraz repozytorium cyfrowego.

Strona będzie pełniła rolę informacyjną, będą pojawiały się na niej aktualności i opisy ważniejszych wydarzeń związanych z pracownią i jej otoczeniem społeczno-kulturalnym. Będzie również kanałem interaktywnej komunikacji z odbiorcami. Serwis internetowy będzie wykorzystywał jeden z systemów CMS o otwartym kodzie źródłowym, natomiast repozytorium zostanie zbudowane z wykorzystaniem wolnego i otwartego oprogramowania wykorzystującego środowisko serwerowe LAMP (Linux, Apache, PHP, MySQL).

 

Repozytorium cyfrowe, prezentujące materiały pozyskane w ramach zaplanowanego projektu, zakłada budowę relacyjnego modelu danych, wprowadzanych za pomocą specjalnie zaprojektowanych do tego celu formularzy. Zostaną zaimplementowane rozwiązania takie jak repozytoria dokumentów i system akceptacji publikacji poszczególnych rekordów. W oparciu o istniejące rozwiązania powstanie system back office umożliwiający wspólną pracę na poszczególnych rekordach, wprowadzanie uzupełnień, komentarzy i redakcji rekordów. Przejrzysty interfejs użytkownika archiwum będzie wyposażony w multiwyszukiwarkę umożliwiającą przeszukiwanie bazy poprzez zdefiniowane zapytania, kategorie oraz słowa kluczowe i tagi.

System będzie skalowalny i responsywny. Zostaną przygotowane wersje mobilne serwisu internetowego. Wygląd będzie przystosowywał się do urządzenia służącego aktualnie do korzystania z jego zasobów.

 

Archiwum będzie miało strukturę hierarchiczną, którą jednak będzie można organizować równolegle w dowolne zbiory. Podstawą będzie pojedynczy rekord, będący opisem i formą prezentacyjną pojedynczego zabytku (fotografii; skanu) lub artykułu, nagrania czy spisanych wspomnień. Struktura będzie zaplanowana w sposób ułatwiający prowadzenie społecznej digitalizacji pamiątek i zabytków. Archiwum będzie umożliwiało prezentację zbiorów w tematycznych kolekcjach lub kolekcjach instytucjonalnych/osobowych. Platforma będzie umożliwiała deponowanie i prezentowanie kolekcji multimedialnych, w tym nagrań audio i wideo, zapewniając tym samym możliwość stworzenia regionalnej mediateki.

 

Archiwum będzie posiadało też prosty system tworzenia cyfrowych wystaw, które będą pozwalały na osobną prezentację wybranych rekordów wraz z opisem kuratorskim.

Zostanie wdrożony Application Programming Interface (API) oraz protokół wymiany metadanych OAI-PMH (Open Archives Initiative Protocol for Metadata Harvesting). Pozwoli to na łatwe agregowanie treści przez inne serwisy, a także na pełną współpracę z Europeaną.

Digitalizacja wszystkich materiałów zostanie przeprowadzona zgodnie z wytycznymi "Katalogu Dobrych Praktyk Digitalizacji materiałów archiwalnych" oraz "Katalogu Praktyk i Standardów Digitalizacji Obiektów Bibliotecznych". Wszystkie skany zostaną wykonane w formie bezstratnej kompresji i w taki sposób, aby były jak najbliższe oryginałowi. Dopiero na podstawie master-skanów zostaną utworzone pliki prezentacyjne poddane dodatkowej obróbce (w zależności od typu materiałów: czyszczenie, OCR, obróbka graficzna, itp.).

Zostaną sporządzone dwa rodzaje metadanych: techniczne i opisowe. Metadane techniczne zostaną umieszczone w samym pliku, natomiast pełne metadane opisowe poszczególnych obiektów będą tworzone zgodnie z obowiązującymi standardami Dublin Core i w oparciu o standard opisu MARC21.

Do digitalizacji zostaną użyte profesjonalne skanery, bezpieczne dla zbiorów. Stała digitalizacja związana z archiwistyką społeczną będzie wykonywana systematycznie przez GAC i stopniowo opracowywana i udostępniana w serwisie prezentacyjnym.

Dostęp do zasobów będzie nieodpłatny dla wszystkich zainteresowanych, bez konieczności logowania się na stronie.

 

Elementy składowe zadania:

 

1. Rozbudowa pracowni digitalizacji:

- zakup skanera płaskiego A3 o wysokiej rozdzielczości z możliwością skanowania negatywów,

- zakup skanera umożliwiającego skanowanie gazet, czasopism, dokumentów i książek bez przecinania i niszczenia stron,

- zakup komputera stacjonarnego z monitorem graficznym min. 24"

- zakup oprogramowania graficznego do obróbki obrazów cyfrowych,

 

Sprzęt i oprogramowanie przeznaczone będą na stworzenie profesjonalnej pracowni do obróbki zdjęć, plakatów i obrazów o formatach nie większych niż A2.

 

2. Budowa internetowej platformy dostępowej - działanie mające ułatwić identyfikację, dostęp i uporządkowanie wszystkich materiałów archiwalnych posiadanych obecnie oraz pozyskanych w przyszłości. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych narzędzi do implementacji platformy możliwy będzie zdalny dostęp za pomocą urządzeń mobilnych oraz komputerów stacjonarnych.

 

3. Digitalizacja części materiałów archiwalnych przez wyspecjalizowaną instytucję zewnętrzną - działanie pozwoli na lepsze, bardziej wydajne ekonomicznie i czasowo rozwiązanie w relacji nakładów do rezultatów prowadzonych działań digitalizacyjnych. Jest to uzasadnione tym, że w GAC zatrudniony jest obecnie tylko jedna osoba z przygotowaniem historyczno – informatycznym.

 

4. Wprowadzenie metadanych jako niezbędnych opisów towarzyszących obrazom i skanom.

 

 

 


czytaj dalej...

Informacja o odwołaniu bajkowego balu karnawałowego

17.01.2019

 W związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza odwołujemy bajkowy bal karnawałowy dla dzieci 19 stycznia br.

Zaplanowany bal odbędzie się 2 lutego 2019 r.

 

Zapraszamy !

 

 

 


czytaj dalej...

FERIE ZIMOWE w bibliotece 22 stycznia - 2 lutego 2019 r.

12.01.2019

Podczas ferii zimowych w Czytelni dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Giżycku będą odbywać się różnorodne zajęcia edukacyjne.

Głównym celem akcji jest zorganizowanie dzieciom czasu wolnego w czasie ferii zimowych. Zaproponowany cykl zajęć służy propagowaniu książki i czytelnictwa.

Zapraszamy grupy zorganizowane (pół zimowiska w szkołach) na zajęcia od wtorku do piątku w godz. 9.30 – 12.30. Prosimy opiekunów zimowisk o wcześniejszy kontakt z organizatorem zajęć w celu umówienia grupy na konkretny termin.

Proponujemy:

  • gry i zabawy literackie

  • zajęcia z biblioterapii i bajkoterapii

  • heca w bibliotece, czyli łamigłówki, labirynty, kalambury, krzyżówki...

  • konkurs „Zabawy słowem”

 

Czytelników indywidualnych w wieku przedszkolnym zapraszamy na zajęcia

o godz. 12.45, a dzieci szkolne na godz. 14.00.

Wtorek 22.01 i 29.01.

Dzień gier planszowych edukacyjnych

Środa 23.01 i 30.01.

Sport to zdrowie” - zajęcia ruchowe

Czwartek 24.01 i 31.01.

Rusz głową” - rebusy, labirynty, zagadki, kalambury.

Konkurs „ Zabawy słowem”

Piątek 25.01 i 01.02.

W krainie fantazji” - spotkanie z bajką- zajęcia literacko-plastyczne

Sobota 26.01 i 02.02.

10.30 – gry i zabawy literackie dla dzieci szkolnych

12.00 – głośne czytanie połączone z zajęciami plastycznymi dla dzieci przedszkolnych.

Organizatorka zajęć: Krystyna Witkowska

kontakt (87 428 25 05 )


czytaj dalej...

Klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki w Teatrze im....

10.01.2019

  W dniu 9 stycznia 2019 roku członkowie Dyskusyjnego Klubu  Książki z Giżycka i Miłek udali się do olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza na spektakl „Wszystko w rodzinie”. To jedna z najbardziej skomplikowanych i najzabawniejszych intryg Raya.Cooneya.

Na następne spotkanie DKK zapraszamy 18 stycznia 2019 r. o godz. 12.00. Rozmawiać będziemy o książce Jana-Philippa Sendkera „Sztuka słyszenia bicia serca”.

Zapraszamy!


czytaj dalej...

Bajkowy bal karnawałowy

08.01.2019

Czytelnia dla Dzieci MBP w Giżycku organizuje

Bajkowy bal karnawałowy” dla najmłodszych czytelników

19 stycznia br. o godz. 12.00.

Zapraszamy królewny, wróżki, piratów i inne postacie bajkowe do wspólnej zabawy.


czytaj dalej...

PROGRAM BIBLIOTEKI NARODOWEJ

29.12.2018

   W  sierpniu 2018 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Giżycku otrzymała  dofinansowanie w wysokości 15 470 zł na realizację zadania w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 1 – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Z przyznanych środków zakupiono nowości z zakresu literatury pięknej dla dorosłych, dzieci i młodzieży oraz książki niebeletrystyczne w ilości 786 vol. i 92 audiobooki.


czytaj dalej...

Biblioteki powiatu giżyckiego:

Gminna Biblioteka Publiczna w Kruklankach
http://gbpkruklanki.blogspot.com/

Gminna Biblioteka Publiczna w Miłkach
katalog on-line

Biblioteka Publiczna w Rynie
http://www.biblioteka.ryn.pl/

Gminna Biblioteka Publiczna w Wilkasach
http://w.ugg.pl/pl/kultura/biblioteka

Gminna Biblioteka Publiczna w Wydminach
katalog on-line

Licznik odwiedzin: 232475

Darmowy dostęp do Internetu przez Wi-Fi Darmowy dostęp do Internetu przez Wi-Fi